Complete List of 2013 Carbonell Award Nominations And Stats

carbonell_award_wht-bkg-300x213(Provided by the Carbonell Awards)

Best New Work (play or musical)
Fear Up Harsh, Christopher Demos Brown, Zoetic Stage
Gloucester Blue, Israel Horovitz, Theatre at Arts Garage

Best Production of a Play
A Raisin in the Sun, Palm Beach Dramaworks
Cock, GableStage
Fear Up Harsh, Zoetic Stage
The Lion in Winter, Palm Beach Dramaworks
The Timekeepers, Island City Stage

Best Director/Play
Joseph Adler, Cock, GableStage
Lou Tyrrell, Lungs, Theatre at Arts Garage
Michael Leeds, TheTimekeepers, Island City Stage
Seret Scott, A Raisin in the Sun, Palm Beach Dramaworks
William Hayes, The Lion in Winter, Palm Beach Dramaworks

Best Actor/Play
Cliff Burgess, Lungs, Theatre at Arts Garage
Colin McPhillamy, Exit the King, Palm Beach Dramaworks
Ethan Henry, A Raisin in the Sun, Palm Beach Dramaworks
Michael McKeever, The Timekeepers, Island City Stage
Nicholas Richberg, Cock, GableStage

Best Actress/Play
Betsy Graver, Lungs, Theatre at Arts Garage
Karen Stephens, Fear Up Harsh, Zoetic Stage
Laura Turnbull, Good People, GableStage
Pat Bowie, A Raisin in the Sun, Palm Beach Dramaworks
Tod Randolph, The Lion in Winter, Palm Beach Dramaworks

Best Supporting Actor/Play
Avi Hoffman, My Name is Asher Lev, GableStage
Colin McPhillamy, Dial M for Murder, Maltz Jupiter Theatre
Marckenson Charles, A Raisin in the Sun, Palm Beach Dramaworks
Stephen G. Anthony, Fear Up Harsh, Zoetic Stage
Todd Allen Durkin, All New People, Zoetic Stage

Best Supporting Actress/Play
Angie Radosh, Exit the King, Palm Beach Dramaworks
Jessica Brooke Sanford, Fear Up Harsh, Zoetic Stage
Karen Stephens, Doubt, Maltz Jupiter Theatre
Lindsey Forgey, The Savannah Disputation, Zoetic Stage
Patti Gardner, Sons of the Prophet, GableStage

Best Production of a Musical
In the Heights, Actors’ Playhouse
The Longing and the Short of It, Theatre at Arts Garage
Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
Ruthless!, Actors’ Playhouse
The Sound of Music, The Wick
Thoroughly Modern Millie, Maltz Jupiter Theatre

Best Director/Musical
David Arisco, In the Heights, Actors’ Playhouse
Mark S. Hoebee, Thoroughly Modern Millie, Maltz Jupiter Theatre
Mark Martino, Annie, Maltz Jupiter Theatre
Max Friedman, The Longing and the Short of It, Theatre at Arts Garage
Patrick Fitzwater, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company

Best Actor/Musical
Christopher Carl, Annie, Maltz Jupiter Theatre
Matthew William Chizever, Damn Yankees, Broward Stage Door Theatre
Matthew Korinko, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
Nick Duckart, In the Heights, Actors’ Playhouse
Oscar Cheda, They’re Playing Our Song, Boca Raton Theatre Guild

Best Actress/Musical
Amy Miller Brennan, Ruthless!, Actors’ Playhouse
Laurie Veldheer, Thoroughly Modern Millie, Maltz Jupiter Theatre
Margot Moreland, They’re Playing Our Song, Boca Raton Theatre Guild
Patti Gardner, Chicago, Boca Raton Theatre Guild
Vicki Lewis, Annie, Maltz Jupiter Theatre

Best Supporting Actor/Musical
Bruno Vida, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
Burke Moses, Thoroughly Modern Millie, Maltz Jupiter Theatre
Clay Cartland, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
Gabriel Zenone, Ruthless!, Actors’ Playhouse
Ken Clement, Chicago, Boca Raton Theatre Guild

Best Supporting Actress/Musical
Anne Chamberlain, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
Elizabeth Dimon, The Longing and the Short of It, Theatre at Arts Garage
Julia Dale, Ruthless!, Actors’ Playhouse
Lourelene Snedeker, The Sound of Music, The Wick
Missy McArdle, White Christmas, The Wick

Musical Direction/Musical
Eric Alsford, Ruthless!, Actors’ Playhouse
Helen Gregory, Annie, Maltz Jupiter Theatre
Manny Schvartzman, In the Heights, Actors’ Playhouse
Manny Schvartzman, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
Paul Reekie, The Longing and the Short of It, Theatre at Arts Garage

Choreography/Musical
Denis Jones, Thoroughly Modern Millie, Maltz Jupiter Theatre
Marc Robin, Singing in the Rain, Maltz Jupiter Theatre
Mark Martino, Annie, Maltz Jupiter Theatre
Ron Hutchins, Chicago, Boca Raton Theatre Guild
Stephanie Klemons, In the Heights, Actors’ Playhouse

Best Scenic Design/play or musical
Michael Amico, Dial M for Murder, Maltz Jupiter Theatre
Michael Amico, The Lion in Winter, Palm Beach Dramaworks
Michael McClain, The Timekeepers, Island City Stage
Paul Tate dePoo III, Annie, Maltz Jupiter Theatre
Sean McClelland, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company

Best Lighting Design/play or musical
Donald Edmund Thomas, Annie, Maltz Jupiter Theatre
John Hall, Of Mice and Men, Palm Beach Dramaworks
Lance Blank, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
Paul Miller, Dial M for Murder, Maltz Jupiter Theatre
Preston Bircher, The Timekeepers, Island City Stage

Best Costume Design/play or musical
Brian O’Keefe, The Lion in Winter, Palm Beach Dramaworks
Chastity Collins and Nicole Stodard, The Rover, Thinking Cap Theatre
Ellis Tillman, The Fox on the Fairway, Actors’ Playhouse
Ellis Tillman, Ruthless!, Actors’ Playhouse
Robin McGee, Dial M for Murder, Maltz Jupiter Theatre

Best Sound Design/play or musical
Danny Butler, An Iliad, Outre Theatre Company
David Hart, The Timekeepers, Island City Stage
Marty Mets, Dial M for Murder, Maltz Jupiter Theatre
Matt Corey, Exit the King, Palm Beach Dramaworks
Rich Szczublewski, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company

Best Ensemble Production (play or musical)
All New People, Zoetic Stage
I Love You, You’re Perfect, Now Change, Plaza Theatre
The Longing and the Short of It, Theatre at Arts Garage
Making God Laugh, Actors’ Playhouse
Savage in Limbo, Alliance Theatre Lab

Nominations by County
62       Palm Beach County
28       Miami-Dade County
8          Broward County

Nominations by Theater
19       Maltz Jupiter Theatre
14       Palm Beach Dramaworks
13       Actors’ Playhouse
10       Slow Burn Theatre Company
9          Theatre at Arts Garage
8          Zoetic Stage
6          GableStage
6          Island City Stage
5          Boca Raton Theatre Guild
3          The Wick
1          Alliance Theatre Lab
1          Broward Stage Door Theatre
1          Outre Theatre Company
1          Plaza Theatre
1          Thinking Cap Theatre

Nominations by Production
10       Next to Normal, Slow Burn Theatre Company
7          Annie, Maltz Jupiter Theatre
6          The Timekeepers, Island City Stage
6          Ruthless!, Actors’ Playhouse
5          A Raisin in the Sun, Palm Beach Dramaworks
5          Dial M for Murder, Maltz Jupiter Theatre
5          Fear Up Harsh, Zoetic Stage
5          In the Heights, Actors’ Playhouse
5          The Lion in Winter, Palm Beach Dramaworks
5          The Longing and the Short of It, Theatre at Arts Garage
5          Thoroughly Modern Millie, Maltz Jupiter Theatre
3          Chicago, Boca Raton Theatre Guild
3          Cock, GableStage
3          Exit the King, Palm Beach Dramaworks
3          Lungs, Theatre at Arts Garage
2          All New People, Zoetic Stage
2          The Sound of Music, The Wick
2          They’re Playing Our Song, Boca Raton Theatre Guild
1          An Iliad, Outre Theatre Company
1          Damn Yankees, Broward Stage Door Theatre
1          Doubt, Maltz Jupiter Theatre
1          The Fox on the Fairway, Actors’ Playhouse
1          Good People, GableStage
1          Gloucester Blue, Theatre at Arts Garage
1          I Love You, You’re Perfect, Now Change, Plaza Theatre
1          Making God Laugh, Actors’ Playhouse
1          My Name is Asher Lev, GableStage
1          Of Mice and Men, Palm Beach Dramaworks
1          The Rover, Thinking Cap Theatre
1          Savage in Limbo, Alliance Theatre Lab
1          The Savannah Disputation, Zoetic Stage
1          Singin’ in the Rain, Maltz Jupiter Theatre
1          Sons of the Prophet, GableStage
1          White Christmas, The Wick

Double Nominees

Colin McPhillamy
Best Actor, Exit the King, Palm Beach Dramaworks
Best Supporting Actor, Dial M for Murder, Maltz Jupiter Theatre

Karen Stephens
Best Actress, Fear Up Harsh, Zoetic Stage
Best Supporting Actress, Doubt, Maltz Jupiter Theatre

Patti Gardner
Best Supporting Actress, Sons of the Prophet, GableStage
Best Actress, Musical, Chicago, Boca Raton Theatre Guild

Manny Schvartzman
Musical Direction, In the Heights, Actors’ Playhouse
Musical Direction, Next to Normal, Slow Burn Theatre Company

Mark Martino
Best Director, Musical, Annie, Maltz Jupiter Theatre
Choreography, Annie, Maltz Jupiter Theatre

Michael Amico
Best Scenic Design, Dial M for Murder, Maltz Jupiter
Best Scenic Design, The Lion in Winter, Palm Beach Dramaworks

Ellis Tillman
Best Costume Design, The Fox on the Fairway, Actors’ Playhouse
Best Costume Design, Ruthless!, Actors’ Playhouse

This entry was posted in News and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.