Full List of 2017 Carbonell Award Nominations

The Caretaker at Zoetic Stage

Nominations:

Best New Work (play or musical)
Broken Snow by Ben Andron, JCAT
Finding Mona Lisa by Michael McKeever, Actors’ Playhouse
 The Camp by Michael McKeever, West Boca Theatre
The Goldberg Variations by Stuart Meltzer, Island City Stage
 ¡FUÁCATA!, by Elena Maria Garcia and Stuart Meltzer, Zoetic Stage

Click here to read the story about the nominations.

Best Production of a Play 
The Caretaker, Zoetic Stage
Kings of Harlem, M Ensemble
The Humans, GableStage
 Arcadia, Palm Beach Dramaworks
Topdog/Underdog, Zoetic Stage

Best Director/Play  
Joseph Adler, The Humans, GableStage
J. Barry Lewis, Arcadia, Palm Beach Dramaworks
Stuart Meltzer, The Caretaker, Zoetic Stage
John Rodaz, An Octaroon, Area Stage
Layron Gray, Kings of Harlem, M Ensemble

Best Actor/Play
Clay Cartland, The Legend of Georgia McBride, GableStage
David Kwait, The Caretaker, Zoetic Stage
Gregg Weiner, The Good Thief, Ground Up & Rising
Markenson Charles, Topdog/Underdog, Zoetic Stage
Nicholas Richberg, Billy and Me, Palm Beach Dramaworks

Best Actress/Play
Rita Joe, Brothers of the Dust, M Ensemble
Anne-Marie Cusson, Collected Stories, Palm Beach Dramaworks
Elena Maria Garcia, ¡FUÁCATA!, Zoetic Stage
Karen Stephens, Motherland, Theatre Lab
Niki Fridh, Grounded, Thinking Cap Theatre

Best Supporting Actor/Play 
Kevin Reilley, Twelfth Night, New City Players
Andre L. Gainey, Kings of Harlem, M Ensemble
Sean Patrick Doyle, The Legend of Georgia McBride, GableStage
Tom Wahl, The Legend of Georgia McBride, GableStage
John Manzelli, The Goldberg Variations, Island City Stage

 Best Supporting Actress/Play
Carolyn Johnson, Flyin’ West, M Ensemble
Elizabeth Dimon, The Humans, GableStage
Jeni Hacker, The Camp, West Boca Theatre
Meredith Bartmon, The Humans, GableStage
Niki Fridh, Most Wanted, Theatre Lab

 Best Production of a Musical
Sweeney Todd, Palm Beach Dramaworks
 Newsies, Maltz Jupiter Theatre
 Gypsy, Maltz Jupiter Theatre
Sunday in the Park with George, Zoetic Stage
The Drowsy Chaperone, The Wick Theatre

 Best Director/Musical
Marcos Santana, Newsies, Maltz Jupiter Theatre
Clive Cholerton, Sweeney Todd, Palm Beach Dramaworks
Patrick Fitzwater, The Secret Garden, Slow Burn Theatre
Dom Ruggiero, The Drowsy Chaperone, The Wick Theatre
Stuart Meltzer, Sunday in the Park with George, Zoetic Stage

Michael Ursua

Best Actor/Musical
Bruce Linser, The Drowsy Chaperone, The Wick Theatre
Michael Ursua, The Secret Garden, Slow Burn Theatre
Michael Ursua, La Cage Aux Folles, MNM Productions
Shane Tanner, Sweeney Todd, Palm Beach Dramaworks
Cooper Grodin, Sunday in the Park with George, Zoetic Stage

 

Best Actress/Musical
Cindy Pearce, It Shoulda Been You, Actors’ Playhouse
Vicki Lewis, Gypsy, Maltz Jupiter Theatre
Julie Kleiner, She Loves Me, The Wick Theatre
Mallory Newbrough, Beauty and the Beast, The Wick Theatre
Sarah Gracel, Dreamgirls, Broward Stage Door

Best Supporting Actor/Musical
Andrew Schultz, Spamalot, MNM Productions
Conor Walton, It Shoulda Been You, Actors’ Playhouse
Elijah Word, Dreamgirls, Broward Stage Door
Jim Ballard, Little Shop of Horrors, MNM Productions
Jim Ballard, Sweeney Todd, Palm Beach Dramaworks

Best Supporting Actress/Musical
Amy Miller Brennan, Aida, Slow Burn Theatre
Kat Gold, Nine, Broward Stage Door
Laura Hodos, The Drowsy Chaperone, The Wick Theatre
Anne Chamberlain, The Secret Garden, Slow Burn Theatre
Mallory Newbrough, Beehive, The Wick Theatre

Musical Direction
Brad Simmons, The Secret Garden, Slow Burn Theatre
Emmanuel Schvartzmann, Sweeney Todd, Palm Beach Dramaworks
Caryl Fantel, Beehive, The Wick Theatre
Eric Alsford, Sunday in the Park with George, Zoetic Stage
Andrew David Sotomayor, Newsies, Maltz Jupiter Theatre

Choreography 
Al Blackstone, Newsies, Maltz Jupiter Theatre
Ron Hutchins, Evita, Actors’ Playhouse
Marcia Milgrom Dodge, Gypsy, Maltz Jupiter Theatre
Lindsay Bell, The Drowsy Chaperone, The Wick Theatre
Shea Sullivan, The Producers, Maltz Jupiter Theatre

Best Scenic Design/play or musical
 Michael Ost, Kings of Harlem, M Ensemble
J.C. Rodriguez, An Octaroon, Area Stage
Anne Mundell, Born Yesterday, Maltz Jupiter Theatre
Michael McClain, The Caretaker, Zoetic Stage
Kent Barrett, Motherland, Theatre Lab

Best Lighting Design/play or musical 
Donald Edmund Thomas, Arcadia, Palm Beach Dramaworks
Rebecca Montero, The Caretaker, Zoetic Stage
Rebecca Montero, Sunday in the Park with George, Zoetic Stage
Thomas Shorrock, The Secret Garden, Slow Burn Theatre
Thomas Shorrock, Titanic, Slow Burn Theatre

Best Costume Design/play or musical 
Ellis Tillman, The Legend of Georgia McBride, GableStage
Angela Esposito, Sunday in the Park with George, Zoetic Stage
Nicole Stodard, Lizzie the Musical, Thinking Cap Theatre
Brian O’Keefe, Sweeney Todd, Palm Beach Dramaworks
Rick Pena, The Secret Garden, Slow Burn Theatre

Best Sound Design/play or musical
Matt Corey, Collected Stories, Palm Beach Dramaworks
Anton Church, ¡FUÁCATA!,  Zoetic Stage
Matt Corey, The Legend of Georgia McBride, GableStage
Nicole Stodard, Grounded, Thinking Cap Theatre
Stuart Meltzer, The Caretaker, Zoetic Stage

Best Ensemble Production (play or musical) 
Kings of Harlem, M Ensemble
Finding Mona Lisa, Actors’ Playhouse
Collective Rage, Thinking Cap Theatre
Straight White Men, Thinking Cap Theatre
 Lizzie the Musical, Thinking Cap Theatre

By county and theater:

Miami-Dade – 42 nominations
— Zoetic Stage – 17 nominations
— GableStage – 9 nominations
— M Ensemble – 7 nominations
— Actors’ Playhouse – 5 nominations
— Area Stage – 2 nominations
— Ground Up & Rising  – 1 nominations
— JCAT — 1 nominations

Broward: 20 nominations
— Slow Burn Theatre – 8 nominations
— Thinking Cap Theatre – 6 nominations
— Broward Stage Door – 3 nominations
— Island City Stage – 2 nominations
— New City Players — 1 nomination

Palm Beach – 38 nominations
— Palm Beach Dramaworks – 12 nominations
— Maltz Jupiter Theatre — 9 nominations
— The Wick Theatre – 9 nominations
— MNM Productions – 3 nominations
— Theatre Lab – 3 nominations
— West Boca Theatre – 2 nominations

By Production, number of nominations:
6 – The Caretaker, Zoetic Stage
6 – The Secret Garden, Slow Burn Theatre
6 – Sunday in the Park with George, Zoetic Stage
6 – Sweeney Todd, Palm Beach Dramaworks
5 – The Drowsy Chaperone, The Wick Theatre
5 – Kings of Harlem, M Ensemble
5 – The Legend of Georgia McBride. GableStage
4 – The Humans, GableStage
4 – Newsies, Maltz Jupiter Theatre
3 – Arcadia, Palm Beach Dramaworks
3 – ¡FUÁCATA!, Zoetic Stage
3 – Gypsy, Maltz Jupiter Theatre
2 – An Octaroon, Area Stage
2 – Beehive, The Wick Theatre
2 – The Camp, West Boca Theatre
2 – Collected Stories, Palm Beach Dramaworks
2 – Dreamgirls, Broward Stage Door
2 – Finding Mona Lisa, Actors’ Playhouse
2 – The Goldberg Variations, Island City Stage
2 – Grounded, Thinking Cap Theatre
2 – It Shoulda Been You, Actors’ Playhouse
2 – Lizzie the Musical, Thinking Cap Theatre
2 – Motherland, Theatre Lab
2 – Topdog/Underdog, Zoetic Stage
1 – Aida, Slow Burn Theatre
1 – Beauty and the Beast, The Wick Theatre
1 – Billy and Me, Palm Beach Dramaworks
1 – Born Yesterday, Maltz Jupiter Theatre
1 – Broken Snow, JCAT
1 – Brothers of the Dust, M Ensemble
1 – Collective Rage, Thinking Cap Theatre
1 – Evita, Actors’ Playhouse
1 – Flyin’ West, M Ensemble
1 – The Good Thief. Ground Up & Rising
1 – La Cage Aux Folles, MNM Productions
1 – Little Shop of Horrors, MNM Productions
1 – Most Wanted, Theatre Lab
1 – Nine, Broward Stage Door
1 – The Producers, Maltz Jupiter Theatre
1 – She Loves Me, The Wick Theatre
1 – Spamalot, MNM Productions
1 – Straight White Men, Thinking Cap Theatre
1 – Titanic, Slow Burn Theatre
1 – 12th Night, New City Players

Stuart Meltzer received five nominations, two for Best New Work for his own play. The Goldberg Variations and one for ¡Fuácata!,, which he co-wrote with Elena Maria Garcia; two Best Director nominations, one for The Caretaker and one for Sunday in the Park with George; and one for his Sound Design for The Caretaker.

Matt Corey received two nominations for Sound Design, for Collected Stories and The Legend of Georgia McBride

Niki Fridh received two nominations, one as Best Actress, Play for Grounded and one for Best Supporting Actress, Play for Most Wanted. 

Elena Maria Garcia received two nominations for ¡Fuácata!, as Best New Work which she co-wrote with Stuart Meltzer and for Best Actress, Play.

Michael McKeever received two nominations in the Best New Work category, for Finding Mona Lisa and The Camp.

Rebecca Montero received two nominations in Lighting Design, for Sunday in the Park with George and The Caretaker.

Mallory Newbrough received two nominations, one for Best Actress, Musical for Beauty and the Beast and one for Best Supporting Actress, Musical for Beehive.

Nicole Stodard received two nominations for Best Costume Design for Lizzie: The Musical and for Best Sound Design for Grounded.

Thomas Shorrock received two nominations in Lighting Design, for The Secret Garden and Titanic.

This entry was posted in News and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.