Complete List of Carbonell Nominations For 2014 Season

The Maltz Jupiter Theatre's production of The King and I tied Actors Playhouse for the most Carbonell nominations

The Maltz Jupiter Theatre’s production of The King and I tied Actors Playhouse for the most Carbonell nominations / Photo by Alicia Donelan

To read a story about the nominations, click here.

Best New Work (Play or Musical) (4 nominees)
Clark Gable Slept Here, Michael McKeever, Zoetic Stage
Cuban Spring, Vanessa Garcia, New Theatre
Have I Got a Girl for You, Josh Mesnick, Island City Stage
Poz, Michael Aman, Island City Stage

Best Production of a Play
Clark Gable Slept Here, Zoetic Stage
The Foreigner, Maltz Jupiter Theatre
Miss Julie, The Naked Stage
Mothers and Sons, GableStage
Our Town, Palm Beach Dramaworks

Best Director/Play
Joseph Adler, Mothers and Sons, GableStage
Margaret M. Ledford, Miss Julie, The Naked Stage
Matt Lenz, The Foreigner, Maltz Jupiter Theatre
J. Barry Lewis, Our Town, Palm Beach Dramaworks
Stuart Meltzer, Clark Gable Slept Here, Zoetic Stage

Best Actor/Play
Matthew William Chizever, Miss Julie, The Naked Stage
John Manzelli, The Gospel According to Jerry, New Theatre
Michael McKeever, Mothers and Sons, GableStage
Nicholas Richberg, Peter and the Starcatcher, The Adrienne Arsht Center for the Performing Arts and the University of Miami
Andrew Sellon, The Foreigner, Maltz Jupiter Theatre

Best Actress/Play
Katherine Amadeo, Miss Julie, The Naked Stage
Natalia Coego, Bad Jews, GableStage
Makeba Pace, Sunset Baby, Primal Forces
Angie Radosh, Mothers and Sons, GableStage
Karen Stephens, The Mountaintop, GableStage

Best Supporting Actor/Play
Alex Alvarez, Visiting Hours, New Theatre
Mark Della Ventura, Bad Jews, GableStage
Colin McPhillamy, End of the Rainbow, Actors’ Playhouse
Chaz Mena, Detroit, Zoetic Stage
Matthew Minor, The Foreigner, Maltz Jupiter Theatre

Best Supporting Actress/Play
Elizabeth Dimon, Miracle on South Division Street, Actors’ Playhouse
Lela Elam, Clark Gable Slept Here, Zoetic Stage
Vanessa Elise, Clark Gable Slept Here, Zoetic Stage
Christina Groom, Have I Got a Girl for You, Island City Stage
Arielle Hoffman, The Whale, GableStage


Best Production of a Musical
Assassins, Zoetic Stage
The King and I, Maltz Jupiter Theatre
Murder Ballad, Actors’ Playhouse
Parade, Slow Burn Theatre Company
The Trouble with Doug, Theatre at Arts Garage

Best Director/Musical
David Arisco, Murder Ballad, Actors’ Playhouse
Patrick Fitzwater, Parade, Slow Burn Theatre Company
Margaret M. Ledford, The Trouble with Doug, Theatre at Arts Garage
Stuart Meltzer, Assassins, Zoetic Stage
Marcia Milgrom Dodge, The King and I, Maltz Jupiter Theatre

Best Actor/Musical
Clay Cartland, The Trouble with Doug, Theatre at Arts Garage
Wayne Hu, The King and I, Maltz Jupiter Theatre
Matthew Korinko, Chess, Slow Burn Theatre Company
Nicholas Richberg, Assassins, Zoetic Stage
Mike Westrich, Thrill Me, Outre Theatre Company

Best Actress/Musical
Amy Miller Brennan, Chess, Slow Burn Theatre Company
Anne Chamberlain, Carrie, Slow Burn Theatre Company
Julie Kleiner, 42nd Street, The Wick
Ann Marie Olson, Parade, Slow Burn Theatre Company
Michele Ragusa, The King and I, Maltz Jupiter Theatre

Best Supporting Actor/Musical
Jerel Brown, Parade, Slow Burn Theatre Company
Chris Crawford, Murder Ballad, Actors’ Playhouse
Chaz Mena, Assassins, Zoetic Stage
Shane Tanner, The Trouble with Doug, Theatre at Arts Garage
Gabriel Zenone, Assassins, Zoetic Stage

Best Supporting Actress/Musical
Patti Gardner, Pippin, Boca Raton Theatre Guild
Shelley Keelor, Carrie, Slow Burn Theatre Company
Kaitlyn O’Neill, Parade, Slow Burn Theatre Company
Lourelene Snedeker, Mame, The Wick
Mariand Torres, Murder Ballad, Actors’ Playhouse

Best Musical Direction/Musical
Eric Alsford, Murder Ballad, Actors’ Playhouse
Caryl Fantel, Assassins, Zoetic Stage
Helen Gregory, The King and I, Maltz Jupiter Theatre
Paul Reekie, The Trouble with Doug, Theatre at Arts Garage
Manny Schvartzman, Parade, Slow Burn Theatre Company

Best Choreography/Musical (4 nominees)
Patrick Fitzwater, Chess, Slow Burn Theatre Company
Ron Hutchins, 42nd Street, The Wick
Marcia Milgrom Dodge, The King and I, Maltz Jupiter Theatre
Kelly Shook, Swing, The Wick

Best Scenic Design/play or musical
Gene Seyffer, Murder Ballad, Actors’ Playhouse
Narelle Sissons, The King and I, Maltz Jupiter Theatre
Michael McKeever, Detroit, Zoetic Stage
Rob Odorisio, The Foreigner, Maltz Jupiter Theatre
Yashinori Tankura, Peter and the Starcatcher, The Adrienne Arsht Center for the Performing Arts and the University of Miami

Best Lighting Design/Play or Musical
Ron Burns, My Old Lady, Palm Beach Dramaworks
Eric Haugen, Peter and the Starcatcher, The Adrienne Arsht Center for the Performing Arts and the University of Miami
Stefanie Howard, Thrill Me, Outre Theatre Company
Eric Nelson, Murder Ballad, Actors’ Playhouse
Jeff Quinn, The Mountaintop, GableStage

Best Costume Design/Play or Musical
Alberto Arroyo, Assassins, Zoetic Stage
Robin L. McGee, Our Town, Palm Beach Dramaworks
Rick Pena, Parade, Slow Burn Theatre Company
Ellis Tillman, Peter and the Starcatcher, The Adrienne Arsht Center for the Performing Arts and the University of Miami
Leon Weibers, The King and I, Maltz Jupiter Theatre

Best Sound Design/Play or Musical
Matt Corey, The Mountaintop, GableStage
Matt Corey, Our Town, Palm Beach Dramaworks
Mitch Furman, Murder Ballad, Actors’ Playhouse
Stuart Meltzer, Assassins, Zoetic Stage
Marty Mets, The King and I, Maltz Jupiter Theatre

Best Ensemble Production/Play or Musical
Ain’t Misbehavin’, The Wick
Centralia, Mad Cat Theatre
Detroit, Zoetic Stage
Gidion’s Knot, New Theatre
Murder Ballad, Actors’ Playhouse

Nominations by County
Miami-Dade County: 50
11 Actors’ Playhouse
4 The Adrienne Arsht Center for ther Performing Arts
10 GableStage
1 Mad Cat Theatre
4 Naked Stage
4 New Theatre
16 Zoetic Stage

Palm Beach County: 44
1 Boca Raton Theatre Guild
14 Maltz Jupiter Theatre
2 Outre Theatre Company
5 Palm Beach Dramaworks
12 Slow Burn Theatre Company
5 Theatre at Arts Garage
5 The Wick

Broward County: 4
3 Island City Stage
1 Primal Forces

Nominations by Theatre
16 Zoetic Stage
14 Maltz Jupiter Theatre
12 Slow Burn Theatre Company
11 Actors’ Playhouse
10 GableStage
5 Palm Beach Dramaworks
5 Theatre at Arts Garage
5 The Wick
4 The Adrienne Arsht Center for the Performing Arts
4 Naked Stage
4 New Theatre
3 Island City Stage
2 Outre Theatre Company
1 Boca Raton Theatre Guild
1 Mad Cat Theatre
1 Primal Forces

Nominations by Show
9 The King and I, Maltz Jupiter Theatre
9 Murder Ballad, Actors’ Playhouse
8 Assassins, Zoetic Stage
7 Parade, Slow Burn Theatre Company
5 Clark Gable Slept Here, Zoetic Stage
5 The Foreigner, Maltz Jupiter Theatre
5 The Trouble with Doug, Theatre at Arts Garage
4 Miss Julie, The Naked Stage
4 Mothers and Sons, GableStage
4 Our Town, Palm Beach Dramaworks
4 Peter and the Starcatcher, The Adrienne Arsht Center for the Performing Arts and the University of Miami
3 Chess, Slow Burn Theatre Company
3 Detroit, Zoetic Stage
3 The Mountaintop, GableStage
2 42nd Street, The Wick
2 Bad Jews, GableStage
2 Carrie, Slow Burn Theatre Company
2 Have I Got a Girl for You, Josh Mesnick, Island City Stage
2 Thrill Me, Outre Theatre Company
1 Ain’t Misbehavin’, The Wick
1 Centralia, Mad Cat Theatre
1 Cuban Spring, Vanessa Garcia, New Theatre
1 End of the Rainbow, Actors’ Playhouse
1 Gidion’s Knot, New Theatre
1 The Gospel According to Jerry, New Theatre
1 Mame, The Wick
1 Miracle on South Division Street, Actors’ Playhouse
1 My Old Lady, Palm Beach Dramaworks
1 Pippin, Boca Raton Theatre Guild
1 Poz, Michael Amin, Island City Stage
1 Sunset Baby, Primal Forces
1 Swing, The Wick
1 Visiting Hours, New Theatre
1 The Whale, GableStage

Double Nominees
Matt Corey
Best Sound Design: The Mountaintop, GableStage
Best Sound Design: Our Town, Palm Beach Dramaworks

Marcia Milgrom Dodge
Best Director, Musical: The King and I, Maltz Jupiter Theatre
Best Choreography: The King and I, Maltz Jupiter Theatre

Patrick Fitzwater
Best Director, Musical: Parade, Slow Burn Theatre Company
Choreography: Chess, Slow Burn Theatre Company

Margaret M. Ledford
Best Director, Play: Miss Julie, The Naked Stage
Best Director, Musical: The Trouble with Doug, Theatre at Arts Garage

Chaz Mena
Best Supporting Actor: Detroit, Zoetic Stage
Best Supporting Actor, Musical: Assassins, Zoetic Stage

Nicholas Richberg
Best Actor, Play: Peter and the Starcatcher, Arsht Center
Best Actor, Musical: Assassins, Zoetic Stage

Triple Nominees
Michael McKeever
Best New Work: Clark Gable Slept Here, Zoetic Stage
Best Actor, Play: Mothers and Sons, GableStage
Best Scenic Design: Detroit, Zoetic Stage

Stuart Melzer
Best Director, Play: Clark Gable Slept Here, Zoetic Stage
Best Director, Musical: Assassins, Zoetic Stage
Best Sound Design: Assassins, Zoetic Stage

(Source: Carbonell Awards Inc.)

This entry was posted in News and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.