Complete List Of Carbonell Awards 2016 And Statistics

LesMizCast

Carbonell Award Winners and Statistics, 2015

Best New Work (play or musical)
Daniel’s Husband,
Michael McKeever, Island City Stage
Stripped, Christopher Demos-Brown, Zoetic Stage
Tsunami, Nilo Cruz and Michiko Kitayama Skinner, South Miami-Dade Cultural Arts Center, University of Miami and Arca Images
Uncertain Terms, Allison Gregory, Theatre at Arts Garage
Women Playing Hamlet, William Missouri Downs, New Theatre


For a complete story on the awards ceremony, click here.

Best Production of a Play
Daniel’s Husband
, Island City Stage
Buried Child, Palm Beach Dramaworks
Glengarry Glen Ross, Maltz Jupiter Theatre
The History Boys, Palm Beach Dramaworks
Stripped, Zoetic Stage

Best Director/Play
J. Barry Lewis, Buried Child, Palm Beach Dramaworks
J. Barry Lewis, Glengarry Glen Ross, Maltz Jupiter Theatre
Stuart Meltzer, Betrayal, Zoetic Stage
Stuart Meltzer, Stripped, Zoetic Stage
Andy Rogow, Daniel’s Husband, Island City Stage

Best Actor/Play
Antonio Amadeo, Daniel’s Husband, Island City Stage
Rob Donohoe, Buried Child, Palm Beach Dramaworks
Colin McPhillamy, The History Boys, Palm Beach Dramaworks
John Manzelli, Fully Committed, Broward Center for the Performing Arts
Chaz Mena, Betrayal, Zoetic Stage

Best Actress/Play
Lindsey Corey, Stripped, Zoetic Stage
Katherine Amadeo, Constellations, GableStage
Mia Matthews, The Little Dog Laughed, Island City Stage
Ann Marie Olson, Always…Patsy Cline, Thinking Cap Theatre
Barbara Sloan, Vita & Virginia, Thinking Cap Theatre

Best Supporting Actor/Play
Paul Tei, Buried Child, Palm Beach Dramaworks
Alex Alvarez, Daniel’s Husband, Island City Stage
Kristian Bikic, Octopus, Island City Stage
Rob Donohoe, Glengarry Glen Ross, Maltz Jupiter Theatre
Michael McKeever, Picnic, Palm Beach Dramaworks

Best Supporting Actress/Play
Margery Lowe, Picnic, Palm Beach Dramaworks

Elizabeth Dimon, Summer Shorts, City Theatre
Niki Fridh, Vita & Virginia, Thinking Cap Theatre
Patti Gardner, Casa Valentina, GableStage
Laura Turnbull, Daniel’s Husband, Island City Stage

Best Production of a Musical
Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Big Fish, Slow Burn Theatre Company
Billy Elliot, Maltz Jupiter Theatre
Bonnie & Clyde, Slow Burn Theatre Company
Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre

Best Director/Musical
Mark Martino, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
David Arisco, Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
Patrick Fitzwater, Big Fish, Slow Burn Theatre Company
Patrick Fitzwater, Bonnie & Clyde, Slow Burn Theatre Company
Matt Lenz, Billy Elliot, Maltz Jupiter Theatre

Best Actor/Musical
Aloysius Gigl, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Bruno Faria, Bonnie & Clyde, Slow Burn Theatre Company
Gregg Goodbrod, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Don Juan Seward Jr., Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
Shane Tanner, Big Fish, Slow Burn Theatre Company

Best Actress/Musical
Melissa Minyard, Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
Amy Miller Brennan, Little Shop of Horrors, Slow Burn Theatre Company
Anne Chamberlain, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Slow Burn Theatre Company and Broward Center for the Performing Arts
Ann Marie Olson, Big Fish, Slow Burn Theatre Company
Alix Paige, Man of La Mancha, The Wick

Best Supporting Actor/Musical
Shane Tanner, Oklahoma!, The Wick
Lewis J. Stadlen, Hello Dolly!, The Wick
Christian Vandepas, Bonnie & Clyde, Slow Burn Theatre Company
Richard Vida, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Conor Walton, First Date, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre

Best Supporting Actress/Musical
Elizabeth Dimon, Billy Elliot, Maltz Jupiter Theatre

Laura Hodos, The Toxic Avenger, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
Margot Moreland, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Leah Marie Sessa, Oklahoma!, The Wick
Stephanie White, Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre

Musical Direction/Musical
David Nagy, Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
Eric Alsford, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Emmanuel Schvartzman, Big Fish, Slow Burn Theatre Company
Brian P. Whitted, Lady Day at Emerson’s Bar & Grill, Palm Beach Dramaworks
Ana Flavia Zuim, Billy Elliot, Maltz Jupiter Theatre

Choreography/Musical
Greg Graham, Billy Elliot, Maltz Jupiter Theatre
Patrick Fitzwater, Big Fish, Slow Burn Theatre Company
Ron Hutchins, Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
Angela Morando-Taylor, Dames At Sea, The Wick
Jennifer Werner, The Wiz, Maltz Jupiter Theatre

Best Scenic Design/play or musical
Victor Becker, The History Boys, Palm Beach Dramaworks
Michael Amico, Picnic, Palm Beach Dramaworks
Tim Bennett, Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
Michael McClain, Octopus, Island City Stage
Sean McClelland, Big Fish, Slow Burn Theatre Company

Best Lighting Design/play or musical
Jeff Quinn, Constellations, GableStage
Preston Bircher, Octopus, Island City Stage
Paul Black, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Kirk Bookman, Buried Child, Palm Beach Dramaworks
Paul Miller, Billy Elliot, Maltz Jupiter Theatre

Best Costume Design/play or musical
Brian O’Keefe, Les Liaisons Dangereuses, Palm Beach Dramaworks
Gail Baldoni, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Rick Pena, Big Fish, Slow Burn Theatre Company
Ellis Tillman, Casa Valentina, GableStage
Ellis Tillman, Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre

Best Sound Design/play or musical
Marty Mets, Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
Steve Brush, Picnic, Palm Beach Dramaworks
David Hart, Octopus, Island City Stage
Erik T. Lawson, Tsunami, South Miami-Dade Cultural Arts Center, University of Miami and Arca Images
Richard Szczublewski, Big Fish, Slow Burn Theatre Company

Best Ensemble Production (play or musical)
Glengarry Glen Ross, Maltz Jupiter Theatre
Casa Valentina, GableStage
Choir Boy, GableStage
Side By Side By Sondheim, MNM Productions
Summer Shorts, City Theatre

Awards by County
13        Palm Beach
4          Miami-Dade
3          Broward

***Awards by Theater
7          Maltz Jupiter Theatre
5          Palm Beach Dramaworks
3          Island City Stage
2          Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
1          GableStage
1          The Wick
1          Zoetic Stage

Awards by Production
4          Les Misérables, Maltz Jupiter Theatre
3          Daniel’s Husband, Island City Stage
2          Billy Elliot, Maltz Jupiter Theatre
2          Buried Child, Palm Beach Dramaworks
2          Ragtime, Actors’ Playhouse at the Miracle Theatre
1          Constellations, GableStage
1          Glengarry Glen Ross, Maltz Jupiter Theatre
1          Oklahoma!, The Wick
1          The History Boys, Palm Beach Dramaworks
1          Les Liaisons Dangereuses, Palm Beach Dramaworks
1          Picnic, Palm Beach Dramaworks
1          Stripped, Zoetic Stage

This entry was posted in News and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.